ubezpieczenia mienia

Czym jest i co obejmuje ubezpieczenie mienia

W czasach, gdy pozwalamy sobie na drogie inwestycje w różnych postaciach czy jest to dom, czy firma, a może też podstawowe przedmioty, których używamy na co dzień, szukamy coraz to nowych sposób na zabezpieczenie wydanych pieniędzy
Ubezpieczenie mienia obejmuje wiele usług, jest to rodzaj ubezpieczenia majątkowego ochraniające nasze mienie prywatne lub takie, które należy do naszej firmy.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia mienia?

W przypadku zabezpieczenia mienia prywatnego najczęściej możemy spotkać się z ubezpieczeniem mieszkania, domu lub samochodu. Jeśli chodzi zaś o zakres ochrony przedsiębiorstwa, będą to ubezpieczenie siedziby firmy, magazynów lub sposobu magazynowania towarów oraz nieszczęśliwych wypadków jak np. zniszczenie towaru podczas transportu.

Jednak są to jedynie podstawowe przykłady, a w zależności od wykupionego przez nas pakietu ubezpieczeń możemy usługę ochrony rozszerzyć o mienie ruchome. Mienie to możemy podzielić ze względu na prywatne i firmowe.

Mienie firmowe – główny element majątku mogą nim być:

  • Urządzenia służące do wykonywania usług lub do produkcji

  • Przedmioty, które należą do pracowników

  • Aktywa obrotowe

Mieniem firmy, gdy prowadzimy gospodarstwo rolne, mogą być także maszyny rolnicze, zwierzęta oraz zapasy żywności.
Mienie prywatne – mogą zaliczać się do niego elementy mieszkania, które można przenosić bez demontażu lub takie, do których demontażu trzeba użyć narzędzi
Elementy wymagające demontażu, które mogą podlegać ubezpieczeniu:

  • podłogi, meble w zabudowie, elementy instalacji sanitarnych, piec, klimatyzator, a nawet elementy zewnętrzne budynku

Elementy niewymagające demontażu, które mogą podlegać ubezpieczeniu:

  • wózek dziecięcy, elektronika, czyli telewizory, komputery, smartfony, tablety, dzieła sztuki, odzież oraz wszelkie przedmioty osobiste, a także kolekcjonerskie

Na jaką kwotę warto ubezpieczyć mienie?

Ważną kwestią jest ustalenie górnej granicy kwoty ubezpieczenia, gdy będzie ona wyolbrzymiona, wpłynie to na wysokość składki, dlatego najpierw oszacujmy stan, a następnie kwotę mienia, które będzie miało podlegać ubezpieczeniu, aby uniknąć zbędnych kosztów.

Istotny będzie też zakres ochrony, poszczególne ubezpieczenie od danego zdarzenia jak np. pożar czy kradzież będzie tańsze od opcji ubezpieczenia od każdego rodzaju ryzyka. Dlatego też miejmy na uwadze, który z pakietów warto wybrać i na jakie ewentualne ryzyko narażone jest ubezpieczone przez nas mienie.

Pamiętajmy też, że górna granica podanej kwoty nie jest gwarancją jej otrzymania, ponieważ środki wypłacane są ze względu na uszkodzenia, dlatego w przypadkach innych niż szkoda całkowita suma odszkodowania będzie procentowo wyliczana przez ubezpieczyciela.

Możliwość komentowania Czym jest i co obejmuje ubezpieczenie mienia została wyłączona